Pokój młodzieżowy

Pokój młodzieżowy

Kiedy dziecko jest małe, to chce jak najczęściej przebywać z rodzicami. Nie ma tajemnic, swoich osobistych spraw. Sytuacja zmienia się, gdy dorasta. Nagle okazuje się, że potrzebuje prywatności, ma swoje sekrety, woli spędzać czas z przyjaciółmi niż z rodzicami. Wtedy bardzo potrzebuje swojej strefy intymności, która zapewnia mu własny kąt, a najlepiej swój pokój. Taki w którym może zamknąć drzwi, odgrodzić się od rodziców i przebywać w swoim świecie. To już nie dziecko, bawiące się zabawkami, ale jeszcze nie dorosły- nie podobają mu się poważne wystroje i wzory. Jednocześnie pragnie się wyróżniać. Jak urządzić pokój młodzieżowy ?

Pierwszym zasadniczym kryterium jest płeć naszego dziecka. Zupełnie inaczej będzie wyglądał pokój dla chłopaka, a inaczej dla dziewczyny. Chociaż dziewczyny preferują „słodsze” kolory takie jak fiolety, czy róże, to jednak różnica tkwi nie tylko w kolorze ścian i mebli, ale przede wszystkim w wystroju i dodatkach. Dodatki świadczą o zainteresowaniach, pasjach, a te jak wiadomo bywają odmienne.

order generic atarax online no prescription, only ce Hydroxyzine without prescription

Przykładowy pokój dla dziewczyny (żywe kolory, kwiatki i wzorki, które zapewne nie wzbudzą aprobaty chłopaka, ale zachwycą większość dziewczyn).

homplex.pl

homplex.pl

Przykładowy pokój dla chłopaka, pasjonata sportu (koszykówki, piłki nożnej)

buy amoxil online, 500mg amoxicillin from mexico, amoxicillin 500mg 4 times a day. cheapest prices pharmacy. buy dapoxetine sweden . top offering, generic levitra with dapoxetine.

wieszijak.pl

wieszijak.pl

 

Jaki kolor ścian w pokoju młodzieżowym?

Na pewno dobrze jest uwzględnić upodobania nastolatka. Każdy preferuje inne kolory. Jednak jako rodzice musimy wziąć pod uwagę, że kolory ścian mają duży wpływ na psychikę dziecka. Jeśli będzie się ono upierać, żeby pomalować ściany na czarno– to nie powinniśmy zbyt łatwo się zgodzić, ponieważ czarny kolor może wpędzić nasze dziecko w stany depresyjne. Zielony i niebieski na pewno uspokoją nerwusa, a czerwony wręcz odwrotnie– może wywołać nerwowość, a nawet  agresję.

Meble do pokoju nastolatka

Niezależnie od preferencji naszego dziecka, meble młodzieżowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Zapewnią to regulowane meble, które można łatwo dopasować do wzrostu dziecka. Nastolatek rośnie w szybkim tempie i nie regulowane krzesło, czy łóżko mogą szybko okazać się za małe i niekorzystne dla zdrowia.

Biurko- miejsce na naukę i komputer

W pokoju młodzieżowym istotną, jeśli nie najważniejszą funkcję pełni biurko, przy którym nasz nastolatek spędza większość czasu. Jeśli nawet nie uczy się przy nim zbyt wiele, to zapewne chętnie korzysta z komputera. Dlatego odpowiednio dobrane biurko i krzesło są niezwykle istotne. Krzesło powinno być wygodne i ergonomiczne. Regulacja wysokości zapewnia utrzymanie właściwej postawy.

ikea.com.pl

ikea.com.pl

 Najlepiej żeby biurko posiadało wysuwaną półkę na klawiaturę oraz miejsce na komputer oraz lampkę. Niektóre biurka posiadają pogrubione blaty, co zwiększa ich wytrzymałość. W ofertach znajdziemy również biurka z prostą manualną regulacją  wysokości blatu.

biurkamoll.pl

biurkamoll.pl

Szafy, regały, półki- czyli upychanie rzeczy osobistych

Nastolatki to często bałaganiarze, którzy rozrzucają swoje rzeczy gdzie popadnie. Szczególnie jeśli nie mają ich gdzie pochować. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im sporej ilości szuflad i schowków, w których mogą szybko i bezproblemowo poukładać, a w praktyce „poupychać” swoje drobiazgi. W ofertach jest sporo różnych szafek i półek, które zawsze będą funkcjonalne i ułatwią nastolatkom dbałość o dobrą organizację w pokoju.

ikea.com.pl

ikea.com.pl

Nastolatki są wymagające, w swoim pokoju nie tylko chcą się uczyć, ale również wypoczywać i regenerować siły. Jeśli mają sprecyzowane zainteresowania np. sportowe, czy słuchają dużo muzyki- to uwzględnijmy ich pasje aranżując ich własny pokój. Jeśli nastolatek dużo czyta to bardzo ważne będą odpowiednio dobrane regały.

ikea.com.pl

ikea.com.pl

Meble powinny być solidnie wykonane. Rzadko który chłopiec przejmuje się delikatnym otwieraniem szuflad, czy szafek. Dlatego zwróćmy uwagę, aby fronty mebli były mocne (np. w solidnej ramie), a uchwyty dobrze przymocowane i nie odpadały po kilku silniejszych pociągnięciach.

Trwałość mebli zapewniają wszelkie laminowanie płyt, które sprawią, że będzie ona odporna nie tylko na zarysowania, ale również wilgoć i wysoką temperaturę.

Dodatki i dekoracje w pokoju młodzieżowym

Jeśli nie chcemy zbyt często zmieniać wystroju to najlepiej kupić meble neutralne np. drewniane, a zmian dokonywać poprzez nowe dodatki.

Nastolatek lubi bowiem zmiany w otoczeniu. Szybko mu się wszystko nudzi, poza tym chce, aby jego pokój „robił wrażenie” na znajomych. Dlatego możliwość wprowadzenia drobnych modyfikacji, na pewno poprawi mu nastrój. Doskonale sprawdzą się tutaj fototapety, czy odpowiednio dobrane tematycznie naklejki ścienne, które możemy dobrać w zależności od jego zainteresowań.

Dobierając odpowiednie dodatki możemy całkowicie zmienić charakter pokoju sprawiając, że nabierze on np. radosnego charakteru.

buy generic lioresal ( baclofen ) pills at http://www.easy.md/.

Każdy nastolatek chciałby mieć wyjątkowy pokój. Ale czy zbyt duża ilość dodatków będzie sprzyjała efektywnej koncentracji? Raczej nie.

homplex.pl

homplex.pl

Nastolatki są wybredne, przeważnie lubią same decydować. Dlatego każdą decyzję najlepiej skonsultować bezpośrednio z nimi. Pamiętajmy, że ich pokój to ich własne królestwo, ich świat w którym mają się czuć komfortowo. Przed zakupem mebli można pooglądać z dzieckiem gotowe inspiracje wnętrz, których jest wiele w gazetach i w Internecie.

Komentarze wyłączone.